برنامه نویسی

مقایسه PHP و ASP.Net، کدام یک بهتر است؟

در ادامه به بررسی هر دو زبان در چند محور مشخص و مهم خواهیم پرداخت و بعد از اتمام بررسی ها، یک جمع بندی کلی بر روی مباحث دیگر خواهیم داشت:

پارامتر اول: هزینه

پارامتر هزینه، همواره یکی از پارامتر های مهم در ارزیابی ها و بررسی های بوده است. اگر پشتوانه مالی شما محدود باشد و تجهیزات مورد نیاز، ارزانتر باشند، هم مدت بیشتری می توانید خدمات را ارائه کنید و هم از تجهیزات بهتری استفاده کنید.

زبان PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی متن باز که تحت مجوز عمومی گنو ارائه شده است، به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است و همه می توانند از آن استفاده کنند. همچنین از آنجایی که سایت ها، بر روی سرور هایی پشتیبانی و راه اندازی می شوند، سایت های طراحی شده با PHP بر روی سرور هایی که از سیستم عامل های لینوکس استفاده می کنند، قابل راه اندازی هستند. سیستم عامل لینوکس، سیستم عاملی متن باز و رایگان می باشد و طبعا سرور هایی که از این سیست عامل استفاده می کنند، هزینه کمتری خواهند داشت. از طرفی، ابزار های مورد نیاز برای برنامه نویسی PHP، رایگان هستند.

زبان ASP.Net به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی شرکت ماکروسافت، به سیستم عامل ویندوز محدود است و به منظور راه اندازی سایت با استفاده از ASP.Net، شما نیاز به یک سرور با سیستم عامل ویندوز دارید که هزینه سیستم عامل دستگاه خودتان به همراه هزینه سیستم عامل ویندوزی سرورتان را حساب کنید. چرا که سرور هایی که با استفاده از سیستم عامل ویندوز راه اندازی می شوند، هزینه بالاتری دارند. در کنار هزینه های سیستم عامل و سرور، ابزار مورد نیاز برای پیاده سازی سایت با استفاده از ASP.Net نیز، رایگان نیستند و به ازای استفاده، می بایست هزینه ای پرداخت کنید.

پس در قسمت هزینه ها، زبان PHP مورد تایید است و امتیاز مثبت این بخش را دریافت می کند.

پارامتر دوم: مقیاس پذیری

هر دو زبان های PHP و ASP.NET، در پروژه های با مقیاس بالا قابل استفاده هستند. در حال حاظر، شبکه اجتماعی فیس بوک که دومین وب سایت  پربازدید جهان است، با استفاده از PHP پیاده سازی و راه اندازی شده است. در کنار فیس بوک، شبکه اجتماعی Myspace که یکی دیگر از وب سایت  های مطرح جهان و از جمله وب سایت  های پربازدید جهانی می باشد، با استفاده از ASP.Net راه اندازی شده است.

پس از هر دو زبان های PHP و ASP.Net می توان در پروژه های برنامه نویسی با مقیاس بالا استفاده کرد و وب سایت  های کاربردی با امکانات بالا را پیاده سازی کرد.

در این قسمت، هر دو زبان ها، مساوی شدند.

پارامتر سوم: عملکرد و کارایی

عملکرد و کارایی یک سایت از دیگر پارامتر هایی است که همواره مورد بررسی قرارگرفته است. در برنامه های تحت وب و وب سایت  ها، کارایی و عملکرد وب سایت  بر روی سرور می باشد. این عملکرد میان اسکریپت، پایگاه داده و سرور بررسی می شود.

اکثر وب سایت  هایی که با استفاده از PHP پیاده سازی شده اند از LAMP استفاده می کنند. LAMP که سرواژه Linux-Apache-MySQL-PHP می باشد محیط اجرای وب سایت  های طراحی شده با PHP هست. شما بر روی سیستم عامل Linux، وب سرویس Apache را نصب کرده و PHP که مفسر زبان PHP است و MySQL که هسته پایگاه داده است را نصب کرده و وب سایت  خود را راه اندازی و اجرا می کنید. LAMP به دلیل عملکرد مناسب و کارایی بالا، محبوبترین محیط توسعه وب می باشد و به منظور عملکرد مناسب، بهینه شده است.

پایگاه داده ای که در وب سایت  های طراحی شده با ASP.Net مورد استفاده قرار میگیرد، پایگاه داده Microsoft SQL Server  است. البته در سایت های ASP.Net از پایگاه داده MySQL نیز می توان استفاده کرد.از نظر عملکرد و کارایی، عملکرد PHP به همراه پایگاه داده MySQL به مراتب بالاتر از ASP.Net با پایگاه داده SQL Server می باشد. آن هم به دلیل بستر و کتابخانه های مورد نیاز SQL Server است که این اختلاف را ایجاد کرده است.

فاکتور دیگری که در عملکرد و کارایی یک وب سایت  تاثیر دارد، سیستم عامل مورد استفاده و فایل سیستم مورد استفاده در سرور می باشد. در بررسی های انجام شده، سیستم عامل لینوکس به همراه فایل سیستم EXT4  مدیریت و نظارت بهتری بر روی جریان های ورودی و خروجی دارد و عملکرد سیستم عامل ویندوز با فایل سیستم NTFS، عملکرد ضعیف تری را نسبت به لینوکس دارد. بنابراین عملکردی که یک سایت PHP بر روی سرور راه اندازی شده با لینوکس دارد به مراتب بهتر از وب سایت  مشابه نوشته شده با زبان ASP.Net بر روی سیستم عامل ویندوز خواهد بود.

در نتیجه برنده این قسمت، زبان برنامه نویسی PHP خواهد بود.

پارامتر چهارم: پشتیبانی

PHP یک زبان برنامه نویسی متن باز می باشد که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا تغییرات مورد نظر را بر روی هسته زبان، اعمال کنند و در کنار آن، امکانات مورد نظر را به آن اضافه کنند که همین باعث می شد تا امکانات بهتر و مناسب تر، سریع به ان اضافه شود.

در کنار زبان PHP که یک زبان متن باز می باشد، زبان ASP.Net، از محصولات شرکت ماکروسافت می باشد و هر چقدر هم که فعالیت هایی توسط کاربران دیگر انجام شود، تا زمانی که شرکت ماکروسافت تصمیم بر بروزرسانی و ارائه نسخه جدید نگیرد، تمام این تلاش ها بی فایده خواهد بود.

در این قسمت هم، برنده زبان برنامه نویسی PHP خواهد بود.

پارامتر های پنجم: ابزار ها و ویرایشگر ها

بیشتر توسعه دهندگان زبان PHP از ویرایشگر هایی مانند Notepad++ و یا Sublime Text و ابزار های مشابه استفاده می کنند که برای کدنویسی به زبان PHP، ابزار های کاملی هستند. هر چدن در نرم افزار های پیشرفته ای مانند Dreamweaver و یا Eclipse نیز می توانید به این زبان، برنامه نویسی کنید.

در کنار زبان PHP، زبان ASP.Net نیز دارای ویرایشگر های زیادی می باشد اما محبوب ترین و پر استفاده ترین ویرایشگر، نرم افزار Visual Studio می باشد. هر امکانی که در نرم افزار های ویرایشگر PHP وجود دارد، به صورت مشابه نیز در ویژوال استادیو در درسترس است.

در این قسمت، هر دو زبان PHP و ASP.Net، مساوی هستند.

پارامتر ششم: راحتی در یادگیری

اکثر وب سایت  های پیاده سازی شده با زبان ASP.Net از زبان برنامه نویسی سی شارپ استفاده می کنند که زبان سی شارپ، از مشتقات زبان C می باشد و در کنار آن، زبان PHP نیز در همین حالت است. اما از آنجایی که PHP ارتباط بیشتری به زبان C دارد و دستورات آن به دستورات زبان C نزدیک تر است، یادگیری آن به مراتب راحت تر از یادگیری توابع کتابخانه و دستورات ارائه شده برای زبان سی شارپ می باشد.

در برنامه نویسی به زبان ASP.NET، شما علاوه بر نیاز به دانستن و اشنایی با دستورات زبان ASP.Net نیاز است تا با دستورات زبان سی شارپ و یا ویزوال بیسیک نیز آشنایی کامل داشته باشید. که این برای افراد مبتدی، سخت است و کمی یادگیری را برای کاربران مبتدی سخت می کند.

برنده این قسمت نیز، زبان برنامه نویسی PHP می باشد.

نتیجه گیری و جمع بندی

در بالا، مهمترین پارامتر های مورد نظر در انتخاب یک زبان برنامه نویسی مطرح شدند و مقایسه بین هر دو زبان انجام شد. هر امکانی که زبان ASP.Net در اختیار شما قرار دهد، زبان PHP به مراتب بهتر آن کار را برای شما انجام می دهد آن هم به صورت رایگان.

در بازار کار ایران نیز، درخواست های مبنی بر برنامه نویس PHP به مراتب بیشتر از برنامه نویس ASP.Net می باشد که خود دلیل دیگری بر اهمیت یادگیری زبان PHP می باشد.

Author


AvatarAvatar